ARALIK 2012 Faaliyetleri
  • Eximbank Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınması sebebi ile, Genel Sekreterliğimiz tarafından, Eximbank onuruna 04 Aralık 2012 tarihinde Genel Sekreterlik binamızda bir kokteyl düzenlenmiştir. Söz konusu kokteyle Birliklerimiz Koordinatör Başkanı Ahmet KAHRAMAN, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı S. Zeki POYRAZ, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman BAĞDATLIOĞLU, Ankara Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Zahid POYRAZ, Genel Sekreterimiz Özkan AYDIN, Eximbank Genel Müdürü Sayın Hayrettin KAPLAN, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ziya ALTUNYALDIZ ile birlikte Genel Sekreterliğimiz ve Eximbank personeli katılmıştır.
  • 06-08 Aralık 2012 tarihleri arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi organizaysonunda düzenlenen “İnovasyon Haftası”na Birliğimiz “Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması” standı ile katılmış ve söz konusu stand başta Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen BAĞIŞ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ, TİM Başkanı Sayın Mehmet BÜYÜKEKŞİ ve tüm ziyaretçilerin ilgisini çekmiştir. Bazı tasarımların numunlerini satın almak isteyen tüketiciler ve firmalar olmuştur. Etkinliğe ayrıca Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin  faaliyetlerinin tanıtıldığı bir standın yanı sıra, “Makine ve Aksamları İmalat Teknolojileri AR-GE Proje Pazarı” ve “İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği” firmalarının projelerinin sergilendiği standlarla katılım sağlanmıştır. 
  •  06 Aralık 2012 tarihinde Ankara Rixos Otel’de Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen “Ankara Kalkınma Ajansı 2012 Yılı Mali Destek Programları Tanıtım Toplantısı”na Genel Sekreterliğimizi temsilen Sinem ALAN katılım sağlamıştır.
  •  10 Aralık 2012 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen Genel Sekreterler toplantısına Birliğimizi temsilen Genel Sekreter Özkan AYDIN katılmıştır. 
  •  10 Aralık 2012 tarihinde İzmir’de düzenlenen İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterler toplantısında alınan karar çerçevesinde; 21-22 Aralık 2012  tarihinde Genel Sekreterliğimiz koordinatörlüğünde Ankara’da TİM ve 13 Genel Sekreterliğin Muhasebe Şube Müdürlerinin katıldığı bir toplantı yapılmıştır. Söz konusu toplantıda halen muhasebe birimlerinde uygulamada yaşanan sorunlar ile mevzuatta yapılması gereken değişiklikler tespit edilerek TİM Genel Sekreterliği’ne bildirilmiştir.
  •  Birliklerimiz muhasebe işlemleri 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren e-Birlik Sisteminde yeni tamamlanan Genel Sekreterlik (Sanal Birlik) hesabı üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Söz konusu uygulama ilk olarak 2012 yılı başında İMMİB Genel Sekreterliği’nde uygulanmaya başlanmış, bu yılbaşından itibaren de Genel Sekreterliğimizle birlikte Uludağ İhracatçı Birlikleri ile İstanbul İhracatçı Birlikleri’nde de geçilmiştir. 
  •  Aylık basın toplantıları ile kamuoyuna duyurulan ihracat rakamlarına yönelik basın toplantısı ile Dış Ticaret ve Güncel Ekonomik Gelişmelerin değerlendirileceği Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı  Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ve tüm birlik başkanlarının katılımlarıyla 02 Ocak 2013 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiş olup, anılan organizasyonlara Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet KAHRAMAN katılım sağlamıştır.
  •  6.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması 1.Seçici Kurul Toplantısı 14 Ocak 2012 tarihinde İstanbul’da Jüri ve Komite Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilmiş, 2.Aşamaya kalan tasarımlar tespit edilerek yarışma WEB sayfasında duyurulmuştur. 
  •  Dünya Gazetesi’nin yurt içi ve yurt dışı eklerinde yayınlanmak üzere Fransa ve Belçika’ya yönelik Birliğimiz ve Türkiye geneli ihracatına ilişkin bir bilgi notu hazırlanmıştır.  
  • Aralık ayında Ankara’da aşağıda yer alan eğitim seminerleri gerçekleştirilmiştir:
EĞİTİM KONUSUDERS İÇERİĞİEĞİTMENEĞİTİM TARİHİ VE YERİ
Lojistik ve Nakliye, Dış Ticarette Sigorta ve NavlunLojistik nedir?, Lojistik planlamasını neler oluşturur?, Nakliye (Taşımacılık) nedir?, Deniz Taşımacılığı, Kara Taşımacılığı, Hava Taşımacılığı Demiryolu Taşımacılığı, Boru Hattı Taşımacılığı, Teslim Şekilleri, Navlun, Taşıma Sigortaları, Emtia Poliçe Türleri, Sigorta Edilen Riskler, Incoterms açısından sigorta Neylan EGE04 Aralık 2012 Ostim
E-Ticaret ve E-Ticarete Verilen Desteklerİhracatta E-Pazarlama, Pazar/Müşteri Araştırma Kaynakları, İhracatta Etkili Web Sitesi, B2b web siteleri, B2c web siteleriZeynep İYİLER
Ekonomi Bakanlığı
11 Aralık 2012 Ostim
Müşteri Memnuniyetinin Etkili YönetimiMüşteri Tanımlaması, Müşteri Memnuniyetine Giden, Şikayet Yönetiminin Önemi, Müşteri Memnuniyetinin Ölçümü, Müşteri Algılamalarının Değerlendirilmesi, Sonuç ve DeğerlendirmeTimur AKARSU14-15 Aralık 2012 OAİB
İhracata Yönelik Devlet YardımlarıÇevre Maliyetlerinin Desteklenmesi, Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi, Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY®’nin DesteklenmesiOAİB Uzmanları18 Aralık 2012 Ostim
Dahilde İşleme RejimiGenel Hatlarıyla Dahilde İşleme Rejimi, Dahilde İşleme İzin Belgesi Düzenlenmesi ve Kapatılması, Telafi Edici Vergi Uygulaması, İhracat Sayılan Yurt İçi Satış Teslim Belgeleri, Soru ve CevaplarOAİB Uzmanları25 Aralık 2012 Ostim
Stratejik YönetimStratejik Yönetim Temel Kavramları, Stratejik Yönetim Süreci, İç ve dış çevre analizi(SWOT analizi), Misyon, vizyon, değerler, Stratejik Amaçlar, Stratejiler, Stratejilerin iş planlarına yayılımı, Stratejilerin süreçler vasıtasıyla yayılımı, İzleme, değerlendirme, Kaynak tahsisiMüjgan Kerman27 Aralık 2012 OAİB

ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ (OAİB)
Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120 Balgat Çankaya-ANKARA/TÜRKİYE
Telefon : +90.312.447 27 40 • Fax: +90.312.446 96 05 • E-mail : info@turkishwood.org
facebook twitter instagram LinkedIn
Tüm üyelerimizin listesi için tıklayınız »
Web Tasarım: AdaNET