NİSAN 2012 Faaliyetleri
 • 02–05 Nisan 2012 tarihleri arasında Libya/Trablus’da Trablus Uluslararası  Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen 40.Trablus Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı’na Milli Katılım Organizasyonu Genel Sekreterliğimiz tarafından gerçekleştirilmiştir. Genel Sekreterimiz Özkan AYDIN, Tanıtım, Fuar Organizasyon ve Yayın Şube Müdürü  S.Tansel KÜNBİ, Tanıtım, Fuar Organizasyon ve Yayın Şubesi’nde görevli  H.Başak GÖKÇEOĞLU, Devlet Yardımları ve Fuar Teşvik Şubesi Uzman Yardımcısı  Emre OLGUNER fuara görevli olarak katılmışlardır.

  Libya Başbakanı Abdurrahim El Keib, Libya Ekonomi Bakanı, Libya Elektrik Bakanı, Libya Yatırım Bakanı ve Libya Kalkınma Bakanı ve beraberlerindeki diğer Bakanlar Türkiye pavyonunu ziyaret etmişlerdir. Resmi açılış sonrasında 20 Türk firmasının katılım sağladığı 22 nolu holu, T.C. Trablus Büyükelçisi Ali Kemal AYDIN, T.C. Trablus Ticaret Müşavirleri İbrahim ERİŞ ve Yusuf YILDIZ ile birlikte gezen Libya Başbakanı ve beraberindeki Bakanlar, Türk firmalarının söz konusu fuara katılımlarından duydukları memnuniyeti dile getirerek Türk firmalarının ürünlerini standlarda inceleyerek bilgi almışlardır.
 • Mersin Ticaret Odası’nın düzenlemiş olduğu Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği ile iş birliği çerçevesinde; Mersin Flora Dış Mekan Süs Bitkileri Projesinin sürdürülebilirliğini sağlamak ve söz konusu projenin Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Desteği’nden faydalanabilmesini teminen, 10 Nisan 2012 tarihinde düzenlenen iş birliği protokolü imza törenine İhracata Yönelik Devlet Yardımları Şubesi Uzmanı Neşe Büyükgöz katılmıştır. 
 • Adana’da yerleşik Sunar Pazarlama ve Dış Ticaret Ltd. Şti.’ne,  devlet yardımları konusunda, yürürlükteki mevzuat, tebliğ ve Ekonomi Bakanlığı talimatları çerçevesinde 13 Nisan 2012 tarihinde  bilgilendirme toplantısı düzenlenmiş ve bahse konu toplantıya İhracata Yönelik Devlet Yardımları Şubesi Şube Müdürü Nilgün Çolak katılmıştır.
 • Ankara Ticaret Odası’nda 19 Nisan 2012 tarihinde gerçekleştirilen “Türk Ticaret Kanunu Semineri”ne Birliğimizi temsilen Genel Sekreter Yrd.V. Esra ARPINAR katılmıştır.
 • Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın gerçekleştireceği ziyaret ile eşzamanlı olarak Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın katılımı ile Ekonomi Bakanlığı’nın koordinasyonu ile TİM ve TUSKON organizasyonuyla 22-25 Mayıs 2012 tarihleri arasında Kazakistan’a yönelik olarak düzenlenecek “Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti”ne yönelik olarak anılan pazara yönelik sorularla ilgili derlenen görüşler TİM ve ekonomi bakanlığı’na gönderilmiştir.
 • Türkiye İhracatçılar Meclisi ev sahipliğinde 26-27 Nisan 2012 tarihlerinde İstanbul Swissotel The Bosphorus’da  gerçekleştirilen kamu yetkilileri ve iş dünyası için önemli konuşmacıların katıldığı “Forum İstanbul 2012” kapsamında gerçekleştirilen Gala Yemeği’ne Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Erol ATA katılım sağlamıştır.
 • 26 Nisan 2012 tarihinde Birliğimizin 2011 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı yapılmış ve 2012 Yılı Faaliyet Raporu ile 2012 Yılı Çalışma Programı uygun görülmüştür.
 • Üyelerimize sirküler yoluyla gönderilmek üzere IMF web sitesinden faydalanılarak hazırlanan “Dünya Ekonomisi” konulu bilgi notu ilgili tablolar eşliğinde revize edilmiş ve WEB sitemizde yayımlanmıştır.
 • Genel Sekreterliğimiz eğitim faaliyetleri hakkında bilgi sunan, on-line başvuru imkanı veren ve gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinden HD kalitesinde görüntüler ve görseller içeren web sitesi http://egitim.oaib.org.tr/  adresinde hizmete açılmıştır.
 • Nisan ayında Ankara’da aşağıda yer alan eğitim seminerleri gerçekleştirilmiştir: 

EĞİTİM KONUSU

DERS İÇERİĞİ

EĞİTMEN

EĞİTİM TARİHİ VE YERİ

İletişim ve Algı Yönetimi

İletişim konsepti, Anlatabildiğin kadar varsın, 4 temel basamak, Etkili iletişim teknikleri, Aktif dinleme, Algının önemi

Dr. Murat ÇAĞATAY

03 Nisan 2012/ Ankara

Dış Ticarete Giriş, İhracat Pazarlaması ve Uluslararası Pazarlama

Türkiye İhracatının Sektörel ve Bölgesel Yapısı, Kim, Neyi, Nereye, Nasıl İhraç Ediyor? İhracata Neden ve Nasıl Başlamalıyız? Pazarlama Kavramı, Dış Pazarlara Giriş Stratejileri, Ülke Analizleri, Pazar Araştırmaları, Uluslararası İş İklimi, Ülke ve Bölgelere Göre Farklar ve Bunun Pazarlama Stratejisine Etkileri, Örnek Çalışma: Rusya Federasyonu

Aydın SEZER

09 Nisan 2012/ Ostim
10 Nisan 2012/ Sincan

 

Karar Verme Teknikleri

Karar Verme Nedir? Bireysel Kararlar, Örgütsel Kararlar, Grup Kararları, Yönetim ve Karar Verme, Karar Verme Teknikleri

Dr. Murat ÇAĞATAY

12 Nisan 2012/ Ankara

Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları, Lojistik ve Nakliye

Gümrük Rejimleri ve Uygulamaları (İhracat & İthalat), Gümrük Mevzuatı, Gümrük Uyuşmazlıkları, Lojistik ve Nakliye

Neylan Başartan EGE

17 Nisan 2012/ Ostim
18 Nisan 2012/ Sincan

Sorun Çözümü

Problemin adını koymak, Problemlerin benzer yapıları: kilitlenmeler, Problemin temel nedenlerine ulaşmak, Uzlaşmazlık ile sorun farklı şeyler mi?, Uzlaşmazlık nedir?, Tarafların tanımlanması (pozisyonlar ve ihtiyaçlar), Pozisyonlardan ihtiyaçlara geçebilmek, Seçenekler yaratmak, Kazanan/kazanan (iki tarafın da kazandığı) çözümler, Ortak mutabakata varma ve uzlaşmayı belgelemek

Dr. Murat ÇAĞATAY

19 Nisan 2012/ Ankara

Dış Ticaret Belgeleri, Dış Ticaretin Finansmanı

Dış Ticaret Belgeleri, Ticari Belgeler, Taşıma Belgeleri, Faturalar, Sigorta Belgeleri, Diğer Belgeler, Mali Belgeler Poliçe, Bono
Dış Ticaretin Finansmanı; Türk Eximbank Kredileri, İhracat Kredi Sigortaları, Ülke Kredi Ve Garanti Programları, Ticari Bankaların Finansmanı (Prefinansman, Harici Garanti, Kabul Aval, Akreditif, Vesaik İskontosu, Döviz İştira), Factoring, Forfaiting, Uluslararası Sigorta Şirketleri Finansmanı (Eca)

Nilüfer ARIAK

24 Nisan 2012/ Ostim
25 Nisan 2012/ Sincan

Stratejik Planlama

Yönetimin Yeni Paradigmaları, Kurum Kültürü, Vizyon Nedir, Nasıl Oluşturulur Ve Korunur, Ortak Değer, Misyon, Hedefler, Amaçlar, Strateji Ve Taktikler, Stratejik  Planlamanın Temel Unsurları

Dr. Murat ÇAĞATAY

26 Nisan 2012/ Ankara

Yurt Dışı Fuarlara Katılım

Dış Ticaretin gelişimi üzerinde fuarların rolü, Uluslararası fuarcılık nedir?, Uluslararası fuarcılıkta gelişen trendler, Yurtdışı fuar çeşitleri (Genel Fuarlar, Sektörel Fuarlar), Bireysel Katılımlı Fuarlar & Milli Katılım Organizasyonları, Türk İhraç ve Sektörel Türk İhraç Ürünleri Fuarları, Doğru fuar seçimi, doğru organizatör seçimi, Fuar öncesinde yapılması gereken hazırlıklar, Fuar süresince yürütülmesi gereken çalışmalar, Fuar sonrasında sonuçların değerlendirilmesi ve dış ticaret ilişkilerinin kurulması, Fuarın başarısının test edilmesi ve bir sonraki dönem aynı fuara katılım konusunda karar verilmesi, Fuarlara katılım konusunda devlet yardımları ve izlenmesi gereken prosedürler

Devrim Gürsel EROL

30 Nisan 2012/ Ostim


ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ (OAİB)
Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120 Balgat Çankaya-ANKARA/TÜRKİYE
Telefon : +90.312.447 27 40 • Fax: +90.312.446 96 05 • E-mail : info@turkishwood.org
facebook twitter instagram LinkedIn
Tüm üyelerimizin listesi için tıklayınız »
Web Tasarım: AdaNET