ŞUBAT 2011 Faaliyetleri
ORTA ANADOLU AĞAÇ MAMULLERİ VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

2011 YILI ŞUBAT AYI GENEL SEKRETERLİK FAALİYETLERİ

• 4.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması’nın ödül töreni Devlet Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN başkanlığında, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Sayın Mustafa ÇIKRIKÇIOĞLU, İhracat Genel Müdür Yrd. Sayın Aytaç YENAL, farklı İhracatçı Birliklerinin Yönetim Kurulu Başkan, Yardımcı ve Üyelerinden oluşan 19 temsilcisi, mobilya sektörü ile ilgili 8 farklı Oda ve Dernek Başkanı olmak üzere ihracat ile alakalı önemli birçok kurum, kuruluş, basın mensupları ve firma temsilcilerinden oluşan 350’i aşan yetkili ve ziyaretçinin katılımıyla 04 Mart 2011 tarihinde Rahmi Koç Müzesi/İstanbul’da başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, 3-6 Mart 2011 tarihleri arasında CNR-Sine Fuarcılık tarafından düzenlenen “i-deco İstanbul Dekorasyon ve Tasarım Fuarı”na 35 m²’lik standla katılım sağlanarak, söz konusu standda bir önceki yıl ve 2011 yılında yarışmada ödül alan tasarımlar sergilenmiştir.

• 01-05 Şubat 2011 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi/CNR Expo’da gerçekleştirilen İstanbul Mobilya Fuarı-İMOB’un açılış törenine Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet KAHRAMAN iştirak etmiştir.

• 14 Şubat 2011 tarihinde Genel Sekreterliğimiz toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi Uzmanı Oktay ERKILIÇ, 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’e ilişkin bir sunum yapmış ve Genel Sekreterliğimiz bünyesinde, söz konusu Tebliğ kapsamında İşbirliği Kuruluşlarına verilen desteklere yönelik çalışmaları yürütmek üzere oluşturulan proje ekibinin sorularını cevaplandırmıştır.

• Ankara Kalkınma Ajansı’nın 15 Şubat 2011 tarihinde gerçekleştirilen ihtisas komisyonlarının işleyişiyle ilgili usul ve esasların belirlendiği toplantıya Genel Sekreterliğimizi temsilen Ar-Ge Şubesi Şefi Ayfer BİNİCİ katılmıştır.

• TİM’de 16 Şubat 2011 tarihinde CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun katılımıyla gerçekleştirilen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısına Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Zeynep KÜRKLÜ ile Mehmet BALIKÇIOĞLU iştirak etmiştir.

• Ankara Ticaret Odası, Ankara Kalkınma Ajansı ve Gazi Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan ve 17 Şubat 2011 tarihinde Ankara Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen “Ankara İli Rekabet Analizi Fizibilite Projesi” açılış toplantısına Genel Sekreterliğimizi temsilen Ar-Ge Şubesi Uzmanı Zehra N.ÖZBİLGİN ile Makine Şubesi Uzmanı Y.Cansu BARAN katılmıştır.

• DTM, AB Genel Müdürlüğü toplantı salonunda, 17 Şubat 2011 tarihinde, EAD Genel Müdür Yardımcısı Sayın Oktay ÜSTÜNDAĞ başkanlığında yapılan toplantıya İhracat Genel Müdürlüğü ve EAD Genel Müdürlükleri temsilcileri, TİM temsilcisi ve Genel Sekreterliğimizden Bilgi Sistemleri Şube Müdürü Hakan ŞENOL tarafından katılım sağlanmıştır. Söz konusu toplantıda, katılımcılar tarafından, İhracat.net projesi kapsamında günlük olarak dağıtımı yapılan ve ihracat kayıt verilerine ilişkin hazırlanan raporların, TİM koordinasyonunda yürütülen e-birlik projesi bünyesinde hazırlanması ve dağıtımının yapılmasına dair görüş alışverişinde bulunulmuş ve son durum değerlendirmesi yapılmıştır.

• 22 Şubat 2011 tarihinde gerçekleşen “Akdeniz İhracatçı Birlikleri Mersin Hizmet Binası” açılışına ve “2010 Yılı Mersin İli Başarılı İhracatçılar Ödül” törenine Birliğimizi temsilen Koordinatör Başkan Yardımcısı Turgay ÜNLÜ katılmıştır.

• 13 Şubat 2011 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ve kanunlaşma sürecinin kısa sürede tamamlanması beklenen, 6111 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”la yapılan düzenlemeden firmalarım etkin şekilde yararlanabilmeleri hususunun değerlendirilmesi amacıyla 22 Şubat 2011 tarihinde DTM’de yapılan toplantıya Genel Sekreter Özkan AYDIN ve Mevzuat-Teşvik Şube Müdürü Ekrem KARAEMİNOĞULLARI katılmıştır.

• Mobilya sektörü ihracatımızın mevcut durumunun incelenmesi ve önümüzdeki dönemde bu sektördeki ihracatımızın gerçekleştirilebilmesi için yapılan çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla 25 Şubat 2011 tarihinde DTM’de gerçekleştirilen toplantıya Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Zeynep KÜRKLÜ ve Mehmet BALIKÇIOĞLU katılmıştır.

• 25 Şubat 2011 tarihinde DTM’de yapılan “İhracata Yönelik Devlet Yardımları Kapsamında Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan Yapılan Ödemelere İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik” taslağının görüşüldüğü toplantıya İhracata Yönelik Devlet Yardımları Şube Müdürü Nazire Y. FINDIKLI ve İhracat Uygulamaları Şube Şefi Selma İZGÖRDEN katılmıştır.

• Devlet Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın Suriye, Ürdün ve Lübnan’a yönelik olarak planlanan ziyaretleri sırasında gerçekleştirilecek toplantılar; 2-3 Mart 2011 tarihlerinde Kazan’da gerçekleştirilmesi planlanan Türk-Rus Hükümetlerarası KEK XI. Dönem toplantısı; Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı çerçevesinde II. Bakanlar Kurulu toplantısı; Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK eş başkanlığında 13-14 Mart 2011 tarihlerinde Doha’da gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye-Katar Ekonomik ve Teknik İşbirliği Komitesi 4. Dönem toplantısında gündemine getirilmesinde fayda görülen hususlar ile söz konusu pazarlarda yaşanan sorunlar ile 21-22 Şubat 2011 tarihlerinde yapılması öngörülen Türk-Rus KEK bünyesindeki Ortak Çalışma Grubu’nun ilk toplantısında ticari ilişkilerde Türk ve Rus yerel paralarının kullanılmasına yönelik olarak ve Çevre ve Orman Bakanlığı görev alanı içerisine giren hususlar ile ilgili olarak üye firmalarımızla irtibata geçilerek derlenen bilgiler TİM’e gönderilmiştir.

• Birliğimizce üye firmalarımızı ihracata yönlendirmek ve dünya pazarlarında rekabet gücü kazanmalarına destek vermek amacıyla Şubat ayında Ankara’da aşağıda yer alan eğitim seminerleri gerçekleştirilmiştir:


EĞİTİM KONULARIDERS İÇERİĞİEĞİTMENTARİH VE KATILIMCI SAYISI
OSTİMSİNCAN
Dış Ticarette Teslim
ve Ödeme Şekilleri
Dış Ticarette Ödeme Şekilleri
Dış Ticarette Teslim Şekilleri
Gediz GÜLŞEN- Türkiye Halkbankası A.Ş. Ege Serb. Böl. Şube Müd 4 Şubat 2011
(23)
Eximbank
Kredi ve Sigorta Programları
Kısaca Türk Eximbank; Kısa Vadeli İhracat Kredi Programları; Döviz Kazandırıcı Hizmetler Kapsamındaki Krediler; Özellikli Kredi Programları; Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası Programı ve İşleyişiŞ. Ersin KAPLAN
Umut TOPAL
Zeynep KANDİYELİ EXIMBANK
 9 Şubat 2011
(29)
Yurt Dışı Fuarlara Katılım ve Devlet YardımıDış Ticaretin Gelişimi Üzerinde Fuarların Rolü; Uluslararası Fuarcılık Nedir? Uluslararası Fuarcılıkta Gelişen Trendler Yurtdışı Fuar Çeşitleri (Genel Fuarlar, Sektörel Fuarlar); Bireysel Katılımlı Fuarlar & Milli Katılım Org,, Türk İhraç ve Sektörel Türk İhraç Ürünleri Fuarları; Doğru Fuar Seçimi, Doğru Organizatör Seçimi; Fuar Öncesinde Yapılması Gereken Hazırlıklar Fuar Süresince Yürütülmesi Gereken Çalışmalar Fuar Sonrasında Sonuçların Değerlendirilmesi ve Dış Ticaret İlişkilerinin Kurulması; Fuarın Başarısının Test Edilmesi ve Bir Sonraki Dönem Aynı Fuara Katılım Konusunda Karar Verilmesi; Fuarlara Katılım Konusunda Devlet Yardımları ve İzlenmesi Gereken ProsedürlerDevrim G. EROL
DIAZ Temsilcilik Danışmanlık iç ve Dış Tic. Ltd. Şti.
4 Şubat 2011 (Ostim’de Yaşanan Patlamalardan Ötürü Ertelenmiştir)16 Şubat 2011 (27)
İhracata Yönelik
Devlet Yardımları
Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesi, 97/5 Sayılı Tebliğ; Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi, 2010/6 Sayılı Tebliğ; Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması ve Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve Turquality®'nin Desteklenmesi, 2006/4 Sayılı Tebliğ; Pazar Araştırması ve Pazarlama Desteği, 2006/6 Sayılı Tebliğ Yurtdışı Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, 2010/6 Sayılı Tebliğ; Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi, 2010/8 Sayılı TebliğTolga TELLİ
OAİB
11 Şubat 2011 (22)23 Şubat 2011 (26)
Dış Ticarette
Risk Kavramı ve Sözleşmeler
Dış Ticaret İşlemlerinde Risk Kavramı ve Risk Algılaması; Dış Ticarette Sözleşme Uygulamaları (İhracat ve İthalat)Asım ÇALIŞ
İGEME
18 Şubat 2011 (31) 
Dış Ticarette StandardizasyonDış Ticarette StandardizasyonBurak KÜRKÇÜ-Uzman
Emre KIRICIOĞLU DTS Denetmeni; DTM
25 Şubat 2011 (30) 
Lojistik ve
Nakliye
Lojistik ve NakliyeNeylan BAŞARTAN EGE
Başartan Güm.Müş.L.Şti

ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ (OAİB)
Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120 Balgat Çankaya-ANKARA/TÜRKİYE
Telefon : +90.312.447 27 40 • Fax: +90.312.446 96 05 • E-mail : info@turkishwood.org
facebook twitter instagram LinkedIn
Tüm üyelerimizin listesi için tıklayınız »
Web Tasarım: AdaNET