OCAK 2011 Faaliyetleri
ORTA ANADOLU AĞAÇ MAMULLERİ VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

2011 YILI OCAK AYI GENEL SEKRETERLİK FAALİYETLERİ

• 4.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması çalışmaları kapsamında, Yönetim Kurulu ve Yarışma Komitesince alınan kararlara istinaden;

- 7 Ocak 2011 tarihinde “1.Seçici Kurul Toplantısı” yapılmış ve sonuçları WEB sayfalarımızda açıklanmıştır,
- 28 Ocak 2011 tarihinde Yarışma “Proje Çizim Toplantısı” yapılmış olup, tasarımların 3 boyutlu halini çizmek üzere Dinosar firması ile gerekli çalışmalar yapılmıştır,
- i-deco fuarında sergilenmek üzere geçen yıl ödül alan tasarımların üretilmesi kararı çerçevesinde üretilmek üzere seçilen tasarım sahiplerinden detaylı çizimler talep edilmiş,
- “Onur Jüri Üyeleri”ne hediye edilmek üzere, İş Bankası Yayınları arasında olan “Çarşı, Pazar, Ticaret ve Kapalı Çarşı” adlı kitaptan 100 adet satın alınmış,
- TRT’ye bir resmi yazı yazılmış ve ödül töreninde sunumu yapmak üzere bir sunucu talep edilmiştir
- Ödül Töreni organizasyon hizmetlerini yürütmek üzere firmalardan fiyat teklifi alınmış ve çalışmalara başlanmıştır,
- Stratejik Sponsor olan Boydak Dış Tic.A.Ş. firması ile temasa geçilmiş ve kendilerinin stand kurma hakkı ve detayları (70x120 ölçülerinde) paylaşılmıştır,
- Sayın Bakanımıza ve Asli Jüri Üyelerine takdim edilmek üzere; Yönetim Kurulumuzca seçilen Hiref sarma şişe platin ürününden 13 adet sipariş edilmiş ve indirim talep edilmiştir,
- Davetiyeler basılmış ve listesi hazırlanmış olup, 15 Şubat 2011 tarihinde postaya verilecektir,
- Tanıtım filmi konusunda çalışmalar devam etmektedir.

• 09-12 Ocak 2011 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Kuveyt ve Katar’a gerçekleştirdiği Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programına Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet KAHRAMAN katılmıştır.

• Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu kararı ve İİB’nin Genel Sekreterliğimize muhatap yazısı kapsamında; 17-23 Ocak 2011 tarihleri arasında Münih/Almanya’da düzenlenen “BAU MÜNİH-Mimarlık, İnşaat Malz. ve Sist. Fuarı”nda yurt dışı tanıtım projesi kapsamında basılan 600 adet mobilya kataloğunun dağıtımı yapılmıştır. Söz konusu fuara ilişkin olarak hazırlanan rapor dosyalarda yer almaktadır.

• 05 Ocak 2011 tarihinde İstanbul’da Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat ERGÜN tarafından Türkiye Sanayi Strateji Belgesi’nin kamuoyuna açıklandığı toplantıya Birliğimizi temsilen Genel Sekreter Yrd. V. Esra ARPINAR katılım sağlamıştır.

• Genel Sekreterliğimiz tarafından “İhracata Yönelik Devlet Yardımları” ve “Dahilde İşleme Rejimi” konularında ihracatçı firmaların bilgilendirilmesi amacıyla 06 Ocak 2011 tarihinde Konya’da bir Eğitim Semineri gerçekleştirilmiştir. Söz konusu seminere 100’e yakın katılımcı iştirak etmiştir. Seminerde Genel Sekreter Özkan AYDIN’ın yanı sıra Genel Sekreterliğimiz Şube Müdürleri Ekrem KARAEMİNOĞULLARI ve Nazire Yılmaz FINDIKLI ile Şube Şefi Selma İZGÖRDEN tarafından sunumlar gerçekleştirilmiştir.

• TİM’de 13 Ocak 2011 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ’ın katılımıyla gerçekleştirilen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısına Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet BALIKÇIOĞLU iştirak etmiştir.

• İGEME bünyesinde oluşturulan “Ülke Masaları” kapsamında faaliyet gösteren “Libya Ülke Masası” nın ihracatçılara tanıtılması ve iş adamlarının Ülke Masalarından azami ölçüde fayda sağlayabilmelerini teminen, 21 Ocak 2011 tarihinde Denizli İhracatçılar Birliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Ülke Masaları Tanıtımı ve Libya Pazarına Giriş Semineri”nde Libya Ülke Masası Koordinatörü Orta Anadolu Çimento ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İ.Ali ÖZİNÖNÜ, “Libya ile Yapılacak Ticarette İhracatçının Hazırlıklı Olması Gereken Bazı Hususlar” konulu bir sunum yapmış olup, bahse konu seminere ve seminer öncesi yapılan Libya Ülke Masası 3. Toplantısına ilgili ülke masası sorumlusu Genel Sekreterliğimiz Ar-Ge Şubesi Uzmanı Işıl KARACA da katılım sağlamıştır.

• Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın başkanlığında 24-25 Ocak 2011 tarihlerinde Ukrayna’ya, 2011 yılı Şubat ayının ilk yarısı S. Arabistan’a ve Şubat ayında Mısır’a yönelik gerçekleştirecek ziyaretler; 22-23 Şubat 2011 tarihinde gerçekleştirilecek Türkiye-Vietnam V. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı; Arjantin Devlet Başkanının ülkemizi ziyareti; Türkiye-İran 22. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı; Türkiye-Azerbaycan VI. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı; Türkiye-B.A.E. VIII. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı; Türkiye-Kazak Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu VII. Dönem Toplantısı; Türkiye-Fas Serbest Ticaret anlaşması II. Dönem Komite Toplantısı’nda gündemine getirilmesinde fayda görülen hususlar ile Ukrayna ile imzalanan Gümrük İşbirliği ve Karşılıklı İdari Yardıma İlişkin Anlaşma’nın uygulamasında yaşanan sorunlar ve Tunus’ta yaşanan siyasi karışıklıklar nedeniyle atılması gereken adımlara yönelik olarak üye firmalarımızla irtibata geçilerek derlenen bilgiler TİM’e gönderilmiştir.

• Genel Sekreterliğimiz tarafından çevirisi yapılan “2011 Suudi Arabistan Bütçe Raporu” üye firmalarımıza gönderilmiştir.

• Birliğimizce üye firmalarımızı ihracata yönlendirmek ve dünya pazarlarında rekabet gücü kazanmalarına destek vermek amacıyla Ocak ayında Ankara’da aşağıda yer alan eğitim seminerleri gerçekleştirilmiştir:

EĞİTİM KONULARI 
OSTİMSİNCANSİTELER
1- Dış Ticarete Giriş  07 Ocak 2011
2- İhracat Pazarlaması ve  
Uluslararası Pazarlama
  13 Ocak 2011
3- Dış Ticaret Mevzuatı   20 Ocak 2011
4- Dahilde İşleme Rejimi   
5- İhracatta E-Pazarlama  05 Ocak 2011 
6- Gümrük Mevzuatı ve
Uygulamaları
 12 Ocak 2011 
7- İhracatta KDV İadesi07 Ocak 201119 Ocak 2011 
8- Dış Ticarette Yazışmalar14 Ocak 201126 Ocak 2011 
9- Dış Ticarette Hizmet Veren
Kurum ve Kuruluşlar
14 Ocak 201126 Ocak 2011 
10- Dış Ticarette Teslim ve Ödeme Şekilleri, Kambiyo Mevzuatı, Alternatif Finansman Teknikleri21 Ocak 2011  
11- Eximbank Kredi ve Sigorta
Programları
   

ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ (OAİB)
Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120 Balgat Çankaya-ANKARA/TÜRKİYE
Telefon : +90.312.447 27 40 • Fax: +90.312.446 96 05 • E-mail : info@turkishwood.org
facebook twitter instagram LinkedIn
Tüm üyelerimizin listesi için tıklayınız »
Web Tasarım: AdaNET